Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakliczynie prezentuje artykuł w ramach edukacji społeczności lokalnej w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

PRZEMOC DOMOWA – TO NIE MOJA SPRAWA?

Gdy jesteśmy świadkami kradzieży , mamy pewność, że to jest przestępstwo i jesteśmy zdolni do natychmiastowej reakcji.
Gdy słyszymy powtarzające się krzyki za ścianą u sąsiadów i płacz dziecka – mówimy: „to nie moja sprawa”

Dopóki nie zmienimy swojego nastawienia i nie odrzucimy stereotypowego myślenia, że „porządnych kobiet przemoc nie spotyka”, nie będziemy w stanie ochronić naszej siostry, naszej córki, naszej mamy, przyjaciółki…a sprawca przemocy nie zostanie ukarany.

Z dużym prawdopodobieństwem , każdy z nas zna kogoś doświadczającego przemocy domowej, ale nie zdaje sobie z tego sprawy.
Dlaczego? To proste. Po pierwsze- oznaki przemocy domowej często nie są oczywiste i jednoznaczne. Po drugie- przemoc domowa to zwykle skrzętnie ukrywany problem. Po trzecie- wielu z nas nadal postrzega przemoc domową , jako prywatną sprawę a osoby jej doświadczające często spotykają się z niedowierzaniem, pogardą lub murem obojętności ze strony otoczenia.

Jak rozpoznać , że ktoś w naszym kręgu przyjaciół lub rodziny może doświadczać przemocy domowej?

Strach.
Osoba doświadczająca przemocy może sprawiać wrażenie bycia w ciągłym strachu przed partnerem i unikaniem wszystkiego co mogłoby go zdenerwować . Boi się mieć własne zdanie i boi się podejmować samodzielne decyzje.

Izolacja .
Osoba dotknięta przemocą domową zaczyna unikać kontaktów z bliskimi a ich nawiązanie jest utrudnione z powodu ciągłej przytłaczającej obecności partnera w tle. Sprawca może też powiedzieć nam , że kontakt z nami nie jest mile widziany, bo mieszamy się w nie swoje sprawy.

Kontrola.
Osoba doznająca przemocy jest pod ciągłą kontrolą i nadzorem ze strony sprawcy. Nerwowo sprawdza telefon czy partner nie dzwonił, albo nie przysłał wiadomości. Musi tłumaczyć się sprawcy z każdej rozmowy i każdego spotkania

Krytyka.
Partner przemocowy często otwarcie bądź zawoalowany sposób krytykuje swą ofiarę w obecności innych osób. Przybiera to różne formy – czasami niewybrednych żartów bądź docinków.

Zazdrość.
Osoba doświadczająca przemocy domowej jest często oskarżana przez partnera o zdradę, a sprawca przedstawia się jako biedna ofiara rzekomych zdrad.

Zmiany.
Osoba doświadczająca przemocy domowej może zmienić swoje zachowanie, wygląd, sposób bycia. Może cierpieć na stany depresyjne, utracić radość życia, wycofać się z życia społecznego. Może popaść w uzależnienia.

Obrażenia.
Sprawca często stosuje przemoc fizyczną tak, aby pozostawić jak najmniej śladów na ciele ofiary. Zwracajmy uwagę na obrażenia, które ofiara maskuje np. makijażem, strojem, ciemnymi okularami.

Wymówki.
Ze strachu przed sprawcą ofiara często bierze na siebie winę za zachowanie sprawcy bądź tłumaczy jego agresywne zachowania swoimi błędami. Często obecność obrażeń wyjaśnia w sposób niewiarygodny np. że siniaków nabawiła się wpadając po raz kolejny na szafę , albo kolejny raz przewracając się na schodach.

Aluzje.
Osoby doświadczające przemocy , aby się otworzyć przed innymi muszą pokonać strach, wstyd, poczucie winy. Dlatego często w sposób aluzyjny dają znać , że coś jest nie tak. Partner stosujący przemoc może być więc określany jako :”porywczy”, „nerwowy” , „ma trudny charakter”

Ogólniki.
Ze strachu przed sprawcą przemocy, osoba jej doznająca może stosować ogólniki typu: ” wszystko jest w porządku” ” o co nam chodzi” , „nic złego się nie dzieje” Często osoba dotknięta przemocą w obecności partnera unika wszelkich rozmów na temat swojej przeszłości., gdyż zwykle prowadzi do kolejnych zarzutów lub krytyki ze strony sprawcy.

O tym co możemy zrobić w sytuacji , jeśli mamy obawy że bliska nam osoba doznaje przemocy domowej przekażemy w następnym artykule.

Opracowano na podstawie: blogu specjalistki d/s przeciwdziałania przemocy domowej – Joanny Szuryn – Niebieska Linia 4/111/2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.